شکست در بورس

دنیای سرمایه‌گذاری‌های مالی نوین یا چاه‌­های نوین!

 icon-angle-double-left هم‌زمان با دنیای سرمایه‌گذاری‌های سنتی، در برخی از کشو­های پیشرفته دنیا، سرمایه‌گذاری‌های مالی (بازارهای بورس) نیز شکل گرفت. ظهور دنیای الکترونیک در دنیای سرمایه‌گذاری‌های مالی سنتی و نوین نیز تأثیر گذاشت و بسیاری از محاسبات و پایگاه‌های اطلاعاتی را گسترش و در دسترس همگان قرارداد. در این راستا بسیاری از دانشمندان علوم ریاضیات، مدیریت، روانشناسی، ادامه کار خود را برمبنای استفاده از دنیای الکترونیک قراردادند و بدین­سان تحولات مالی سرعت و شتابی چشمگیر را تجربه کرد.

 icon-angle-double-left در ادامه دنیای سرمایه‌گذاری‌های سنتی به دنیای سرمایه‌گذاری‌های نوین تغییر شکل یافت و عملاً به‌عنوان اهدافی جدید مطرح گردید. سیستم‌های سرمایه‌گذاری‌های نوین توسعه یافت و ذهن‌های خلاق فرصت یافتند که ایده‌های خود را به صورتی باورنکردنی به عرصه ظهور رسانند. دانشمندان علوم مختلف که تا قبل از این حد مشترک زیادی نداشتند به‌واسطه سرمایه گزاری های نوین همکار شدند و اهداف مشترکی بینشان تعریف شد.

 icon-angle-double-left گسترش روز افزون این دنیا، تعدد تخصص­‌ها و فراوانی ایده‌­های خلاقانه باعث گردید که رشته­‌های متعدد مالی شکل گیرند و تحصیلات آکادمیک و آموزش­‌های حرفه­‌ای و در کنار آن‌ها نظریه‌پردازی‌های متعدد پا به عرصه رقابت گذاشتند.


icon-bookmark سایر کشورها نیز از این دنیای جدید و سودآور بی‌بهره نبودند و نظرشان به این بازارهای مالی جدید معطوف گردید. سازمان‌ها و گروه‌های همکار شکل گرفت و بسیاری از نظریات به اشتراک گذاشته شد و به‌جای تحقیقات انفرادی گروه‌های هم دل با ایجاد اهدافی مشترک همسو و همراه شدند.

 icon-angle-double-left دنیای سرمایه‌گذاری سنتی دیگر جاذبه خاصی برای سرمایه‌داران نداشت و جذابیت‌های بازارهای مالی جدید چشم‌اندازهای شکوهمند جدیدی را نوید می‌داد. بازارهای بورس شکل خاصی به خود گرفته بودند و در کنار آن‌ها بازارهای متعدد دیگری با شرایط کاری و اجرایی متنوع شکل گرفتند. تعدد سلایق در کنار تعدد شرایط مالی باعث گردید که بازارهای جانبی سنتی به نوین و بازارهای جدید مالی با عناوینی کاملاً جدید ظهور یابند.

 icon-angle-double-left بازارهای بورس به معنای نوین شکل گرفتند که نیازمند ابزارهای اجرایی و استراتژی‌های مبتنی بر علوم جدید بودند. این ابزارها می‌بایست درخور مغزهایی هوشمند باشند که این دنیای مالی جدید را خلق کرده بودند. سایر علوم به خدمت درآمدند. تا حدی که دیگر در زیر سایه این بازارهای مالی این علوم قابل‌تفکیک از یکدیگر نبودند.

حال چه بازاری وجود داشت؟

قبلاً بازارهای سنتی ساده و محلی و حتی در حالت بزرگ‌تر، کمی توسعه یافته وجود داشتند که همه آن‌ها را می‌شناختند و با کمی تمرین قادر بودند به کم و کیف آن مسلط شوند؛ اما حالا انواع بازارهای بورسی شکل‌گرفته بودند. بازارهای سهام اوراق بهادار، کالا، ارزها، مشتقه و…

 icon-check-circle در این دنیای سرمایه گزاری بزرگ دیگر تنها دانستن برخی اصطلاحات ساده و عمومی راه‌حل مشکلات و مجوز ورود به بازار نبود.

اینجا بود که این بازارها به‌عنوان علومی جدید معرفی و خودنمایی کردند. کسانی که می‌خواستند از این بازارهای مالی استفاده نمایند می‌بایست به علوم مطروحه مجهز شوند و به عبارتی ساده‌تر می‌بایست دوره‌های لازم را تحصیل می‌کردند.


icon-bookmark کشورهای دنباله‌رو که همیشه از این دنیا عقب بودند با افزایش سرعت این پیشرفت عقب و عقب‌تر ماندند. تصمیم گرفتند به‌جای همراهی در توسعه تنها دنباله‌رو باشند و حداقل فاصله خودشان را حفظ نمایند؛ اما در این امر نیز عقب ماندند و تنها به داشتن بازارهای بورس دل‌خوش شدند!
به‌جای آن تنها افتخارشان داشتن این بازارها است.
 icon-arrow-circle-left با چه ساختار و چه گسترشی؟
 icon-arrow-circle-left 
با چه اطلاع‌رسانی و با چه آموزشی؟
 icon-arrow-circle-left 
با چه اهدافی و با چه رویکردی؟ و هزاران سؤال بی‌جواب مدیریتی دیگر؟!

دنیای سرمایه‌گذاری نوین که عموماً آن را با نام بورس می‌شناسیم دنیای بسیار جذابی است که روزبه‌روز در حال گسترش و نوآوری است. هر روز در آن پدیده‌ای جدید شکل می‌گیرد و دانش  رو به فزونی است؛ اما ما از این مجموعه چه میدانیم و چه راداریم؟

 icon-check-circle بازارهای مالی نوین یا همان بورس دنیایی است که شاید به‌درستی برای ما تعریف‌نشده است. اطلاعات صحیحی از آن نداریم و حتی نیازهای اولیه آن را نیز نمی‌دانیم.

زیرساخت‌هایی را برایمان به‌عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار تعریف کرده‌اند اما

 • آیا میدانی که این سازمان چگونه باید استفاده نمود؟
 • آیا میدانیم گستره این بازار به چه میزان است؟
 • آیا میدانیم بخش‌ها و تقسیمات اجرایی آن چیست؟
 • آیا می‌توانیم بخش‌های مطابق باسلیقه و سرمایه خودمان را پیدا کنیم؟
 • آیا برای ورد به این بازار بسیار جذاب و توانا آموزش‌های لازم را دیده‌ایم و دانش کافی را دارا هستیم؟
 • آیا با اعتقادات سنتی می‌شود به این بازار رو آورد و از منافع آن بهره برد؟ و بسیاری از سؤالات بی‌جواب دیگر…
 • چرا بازارهای سرمایه گزاری نوین یا همان بازارهای بورس با داشتن این‌همه توانایی و جذابیت برای ما همچون کابوسی است؟
 • آیا اشکال و ایراد از بازارهای نوین است؟
 • این بازارهای در تمام دنیا فعال هستند و میلیون‌ها نفر در آن به فعالیت مشغول‌اند؛ یعنی همه آن‌ها در اشتباه‌اند؟
 • آیا ایراد کار از ماست یا از بازارهای مالی؟
 • آیا می‌بایست این بازارها را دوباره بشناسیم یا اینکه وجدان خود را گول بزنیم و همه‌چیز را به گردن بورس و بازارهای موازی آن بیندازیم؟
 • آیا اشتباهات خود را قبول کنیم و با بورس دوست باشیم نتیجه بهتری را خواهیم گرفت یا اینکه بورس و بازارهای مالی را مقصر دانسته و از آن دور شده و این دنیای جذاب را به دلیل بی‌لیاقتی و بی‌دانشی خود از دست بدهیم؟

  icon-check-circle انتخاب تنها و تنها با ماست


 icon-angle-double-left در همایشی که در پیش رو داریم به بررسی این امر می‌پردازیم و می‌خواهیم صادقانه آن را بررسی کنیم. برای تغییر دنیای مالی خود ابتدا باید دیدگاه مالی خود را تغییر دهیم. همه اعتقاد داریم که: توانا بود هر که دانا بود پس بیایید واقعاً دانا باشیم به‌جای آنکه فکر کنیم دانا هستیم.

این همایش هم به صورت وبیناری و هم به صورت حضوری برگزار می‌شود. لطفا فرم زیر را پر کنید تا هم لینک ورود به وبینار و هم آدرس محل برگزاری حضوری این همایش برای شما دوست عزیز در اولین فرصت به صورت پیامک ارسال شود.

ناصر اسماعیلی

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات