بورس

بورس کلمه‌ای فرانسوی است که اصطلاحاً به معنی کیف پول است.

بورس چیست؟ بورس بازار سازمان یافته‌ای است که قیمت‌گذاری، خریدوفروش کالا، قیمت قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌شود.

تاریخچه بورس: گذشته بورس برمی‌گردد به زمانی که بازرگانان در اروپا برای جلوگیری از ضرر تجارت خود تصمیم گرفتند تا از مشارکت دیگران استفاده نمایند و دیگران را نیز در سود و ضرر احتمالی خود شریک سازند و این مشارکت موفقیت‌آمیز بود و برای آنان که فعالیت‌های بزرگ اقتصادی می‌کردند بسیار رضایت‌بخش بود.

در طول سال‌ها و سده‌های گذشته این تجربه مفید؛ قانونمند شد و درنهایت منجر به تشکیل شرکت‌های سهامی شد و رفته‌رفته با گسترش تجارت و نیاز به سرمایه‌های کلان، نیاز به تشکیلاتی احساس شد که بتواند رابطه بین تجار و سرمایه‌گذاران را مدیریت نمایند که درنهایت این تشکیلات منجر به تأسیس بورس شد.

اولین تشکیلات بورس در دنیا در کشور هلند و شهر آمستردام در هفدهم میلادی تأسیس شد و درنهایت اکثر کشورهای دنیا بازار بورس خود را تأسیس کردند. در کشور ما در سال ۱۳۴۶ شمسی بازار بورس شروع به فعالیت نمود.

فلسفه وجود بازار بورس: تجمیع سرمایه و تأمین نقدینگی شرکت‌ها و پروژه‌های آن‌ها در قالب یک سیستم یک‌شکل قانونی، مداوم و شفاف است.

شراکت و تقسیم سود در زمان احتمالی بین سرمایه‌گذار و سرمایه پذیر بورس در ایران: در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در ایران در مجلس ملی تصویب و در بهمن ۱۳۴۶ بورس اوراق بهادار ایران تأسیس شد و کار خود را به‌طور رسمی با انجام معامله در سهام بانک توسعه صنعتی که بزرگ‌ترین واحد تولید و اقتصادی آن زمان بود شروع کرد.


بازار سرمایه چیست؟ به محلی که در آن خریدوفروش صورت می‌گیرد، بازار سرمایه اطلاق می‌شود. بازار سرمایه می‌تواند دارای محلی فیزیکی باشد که افراد حضوراً بتوانند در آن به معامله بپردازند و یا اینکه به صورت مجازی و یا به اصطلاح اینترنتی اقدام به فروش و یا خرید محصولی بکنند.

در بازار دو نوع دارایی خریدوفروش می‌شود:

دارایی‌های عینی یا فیزیکی » مثل مسکن، کالا، ماشین، لوازم‌خانگی و …

دارایی‌های کاغذی و اسنادی » سهام و اوراق مشارکت


بازار بورس به دلیل انسجام معاملات مختلف به انواع زیر تقسیم می‌شود:

۱_ بورس اوراق بهادار مثل: سهام، اوراق مشارکت و … و به محل انجام این معاملات بورس اوراق بهادار می‌گویند.

۲_ بورس ارز که خریدوفروش پول‌های رسمی کشورهای خارجی در آن انجام می‌شود که این نوع بازار در کشورهای پیشرفته فعال است و در حال حاضر در ایران وجود ندارد.

۳_ بورس کالا که در آن خریدوفروش کالاهای معینی صورت می‌گیرد و به‌طور منظم و پایدار فعال است. مثل: خریدوفروش مواد خام، مواد اولیه، نفت، گاز، گندم و زعفران و …

فواید و جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار بورس:

۱_ فراهم آوردن زمینه فعالیت تجاری دو گروه از مردم که از این فعالیت مشترک سود می‌برند و به نام گروه سرمایه‌گذار و سرمایه پذیر شناخته می‌شوند. گروه اول توانایی انجام فعالیت‌های تجاری را ندارند و گروه دوم پول و سرمایه کلان برای فعالیت اقتصادی ندارند.

۲_ در بازار بورس عده بسیار زیادی که حتی یکدیگر را نمی‌شناسند در کنار هم فعالیت و مشارکت دارند. این فرصت بسیار خوبی برای پیشرفت و موفقیت هر دو گروه است.

۳_ افراد دارای سرمایه، علایق و تمایلات مختلف؛ می‌توانند با یکدیگر مشارکت کنند و هرکس بنابر میزان سرمایه، فکر، اندیشه و میزان ریسک‌پذیری خود می‌تواند سود ببرد.

۴_ بازار بورس میزان نقدینگی در جامعه را کنترل و از تورم جلوگیری کرده و این نقدینگی را به سمت تولید و اشتغال و پیشرفت کشور سوق می‌دهد و سود حاصل از آن را بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر تقسیم می‌کند.

۵_ سرمایه‌گذار درزمانی که تمایل داشته باشد می‌تواند سهم و سرمایه خود را به قیمت بفروشد و از آن بازار خارج شود و همچنین در طی روز می‌تواند از گزارشات سهم خود مطلع شود و بر اساس آن تصمیمات مورد نظر خود را بگیرد که این یکی از بزرگ‌ترین مزایای بازار بورس هست.

۷_ سرمایه‌گذار علاوه بر سود ناشی از افزایش سهام خود در پایان هر سال مالی، از سود احتمالی حاصل از فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های بورسی نیز منتفع شود.

۸_ با مبالغ اندک هم می‌توان وارد بازار بورس شد و این یکی دیگر از مزایای بازار بورس هست.


سایر فواید سرمایه‌گذاری در بورس

۱_ امنیت و شفافیت سرمایه‌گذاری در بورس» شرکت‌های بورس بایستی شناخت مالی داشته باشند و بیشتر وظایف سازمان بورس نظارت بر شفافیت‌های شرکت‌ها است که به‌طور قانونی دارایی‌های خود را اعلام نمایند

۲_ به‌طورکلی، ارزش پول در همه جای دنیا به‌خصوص در کشور ما و به ویژه در سال‌های اخیر کاهش می‌یابد؛ افراد با سرمایه‌گذاری در بازار بورس ارزش پول خود را حفظ کرده و از مزایا و سود آن نیز بهره‌مند‌ می‌شوند.

۳_ قابلیت نقد شوندگی بالای بازار بورس نسبت به سایر بازارها از جمله مسکن، ارز دیجیتال و …

اصطلاحات رایج در بازار بورس؛

← کد بورس:برای خریدوفروش سهام هر فرد بایستی کد بورس مخصوص خود را داشته باشد که این کد از طریق کارگزارهای بورس سواد دار می‌شود. کد تشکیل‌شده از سه حرف و نام و نام خانوادگی شخص و ۵ عدد است و برای دریافت کد بورسی سه راه حل وجود دارد:

۱_ با مراجعه به یکی از کارگزارهای رسمی و ارائه مدارک لازم که معمولاً دو تا سه روز کاری زمان می‌برد.

۲_ با مراجعه به سایت کارگزاری‌ها و ثبت‌نام اینترنتی و بارگذاری مدارک موردنیاز.

۳_ اخیراً تعدادی از بانک‌های کشور هم اقدام به ثبت‌نام و دادن کد بورسی برای علاقه مندان می‌نمایند.

← کارگزاری بورس افراد حقیقی یا شرکت‌های حقوقی هستند که رابط بین سرمایه‌گذاران و بازار بورس بوده و همچنین خریدوفروش سهام بازار بورس فقط توسط کارگزاران رسمی امکان‌پذیر است.

روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس:

⇐خریدوفروش سهام توسط خود سرمایه‌گذار: در این روش سرمایه‌گذار با داشتن مهارت و دانش لازم تخصصی اقدام به خریدوفروش سهام می‌کند. برای موفقیت در این روش شخص سرمایه‌گذار باید در بازار سرمایه حرفه‌ای بوده و شناخت کافی از ساز و کار بورس، ابزارها و روش‌های معامله کردن را بداند.

توصیه می‌شود افراد غیرحرفه‌ای به‌صورت مستقیم معامله انجام ندهند مگر با سرمایه اندک چون ریسک بالایی دارد.

⇐خرید و فروش سهام توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری: در این روش به‌جای اینکه خودمان مستقیم به خریدوفروش سهام بپردازیم این کار را به افراد متخصص سپرده و از دانش و تجربه آن‌ها استفاده می‌کنیم. این روش به افرادی که تجربه کافی و دانش لازم خرید و فروش را ندارند توصیه می‌شود. این صندوق‌ها با سرمایه شما و داشتن افرادی آگاه و متخصص در بازار سرمایه فعالیت می‌نمایند و از سود حاصله درصدی را برای خود بر می‌دارند.

⇐خرید و فروش در بازار بورس از طریق سبد گردانی: بدون آموزش و مهارت سبد گردانی در بورس سرمایه‌گذاری نکنیم. برای موفقیت در بازار بورس باید مهارت سرمایه‌گذاری را پیدا کنیم و برای مهارت پیدا کردن ضمن آموزش باید با انجام معاملات و کار عملی زیر نظر یک سیستم حرفه‌ای از ضررهای احتمالی خودداری نماییم و یاد بگیریم از رفتارهای هیجانی پرهیز نماییم.

گروه آموزشی سرمایه‌گذاران

ما با استناد از تجارب و دانش اساتید باتجربه ایران اقدام به برگزاری دوره‌های معامله‌گری بورس می‌نماییم تا این باور مثبت را در خود پرورش دهیم که برای کسب نتیجه عالی در بازار بورس نیاز به آموزش + کار عملی + زمان + هزینه برای آموزش + تفکر در دراز مدت داریم. هزینه اندک برای آموزش بسیار بسیار مناسب‌تر از ضررهای هنگفت در بازاری است که بدون دانش و مهارت وارد شویم.
به همین منظور گروه آموزشی سرمایه گذاران برای شما دوستان عزیز بسته آموزشی را تهیه کرده است، تا شما بتوانید به بهترین نحو ممکن با زیر و بم بازار بورس آشنا شده و سرمایه خود را بیشترین مبلغ ممکن افزایش دهید. توجه داشته باشید که افرادی در بازار بورس ضربه می‌خورند که اطلاع و دانش کافی از این بازار نداشته باشند. افرادی که در این بازار سرمایه دارای علم کافی هستند حتی زمانی که تمامی سهم‌ها در حال سقوط هستند هم سود خود را از این قضیه می‌برند.

فیلم کامل دوره حرفه‌ای تحلیل تکنیکال ومعامله گری در بورس، آتی سکه و زعفران

ناصر اسماعیلی

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات